środa, 2 lutego 2011

Laminaria

Moje zmagania z laminarią
Gdy po raz pierwszy na forum robótkowym gazety.pl zobaczyłam chustę zwaną Laminaria zaprojektowaną przez Elizabeth Freeman ogarnął mnie szał poszukiwań. Zarejestrowałam się na portalu raverly.com, odnalazłam schematy do tej chusty i rozpoczęłam rozpracowywanie wzoru.
Na początku było: co to jest? 3 z 3 lub 9z3. Nie dam rady, ale chwila: ja nie dam rady?!.
Nie, zrobię ją i będzie piękna.Napisałam e-maila do Kasi, która zrobiła już taką chustę oraz Wandzi, która robiła chustę "echo flower shawl" opartą na schematach laminarii. Sięgnęłam też po książkę o robótkach i ściegach na drutach mojej mamy (z niej przedstawiałam schematy oczek na blogu).
Zabrałam włóczkę, druty i schematy na wyjazd i.... jak się okazało, nie taki diabeł straszny jak go malują. Schematy przeprowadzają dokładnie, przez kolejne etapy bardzo dokładnie.  Gdy Kasia odpowiedziała mi na list byłam już w połowie robótki.

Robiłam z angory de luxe firmy YarnArt.
Chusta ma wymiary 198 cm długości i 100cm wysokości.
Waży 172g

 Jedyne ,co musiałam zmienić, to rozmiar drutów na których powstała chusta. Ja na drutach robię dość ściśle i na "4" wzór gwiazdkowy wychodził sztywno i grubo. Przeniosłam się więc na "5".

We wzorze pierwszym tzw gwiazdkowym, zmieniłam tylko po lewej stronie od oczka środkowego, sposób układania 3 oczek przed wkłuwaniem w nie drutu, do powstania tzw. 3 z 3.
Jeżeli ktoś zrobi próbkę tego wzoru, to zobaczy, że wzór układa się w jedną stronę. Dla mnie po oczku środkowym, powinno być całkowite lustrzane odbicie oczek. Ciężko to napisać, ale jak komuś będzie to potrzebne to wykonam odpowiednie ilustracje.

W ostatnim schemacie kończącym chustę zmian dokonałam po 5 rzędzie, bo nie podobały mi się tak długie "języki" .
1 komentarz:

  1. no nie odejdę teraz od monitora, będę patrzeć, patrzeć i patrzeć, oczy przecierać .... jest taka piękna

    OdpowiedzUsuń