środa, 30 maja 2012

ogrodowo

Od wczoraj pogoda bardzo się zmieniła. Co prawda nie spadł deszcz, choć wszyscy na niego czekają, ale ochłodziło się i to bardzo. Pięć, sześć stopni wieczorem nie zapowiada miłego wiosennego wieczoru spędzonego na tarasie.
Poniżej możecie zobaczyć corocznych mieszkańców naszego małego przydomowego ogródka.

1. Funkie zwane też hostami. Byliny ozdobne z liści, a w okresie późniejszym też z białych lub fioletowych kwiatów. Nie trzeba ich wykopywać na zimę z ziemi i przechowywać w garażu lub piwnicy. W zasadzie są roślinami bezproblemowymi. Trzeba je chronić przed ślimakami, szczególnie tymi śliskimi, bezskorupowymi.Niesamowitą odmianą kolorystyczną jest jeszcze mała, ale rozrastająca się biała funkia. Gdy wychodzi spod ziemi ma bladożółte, kremowe w zasadzie liście. Z czasem liście przebarwią się na jasnozielony kolor. Obok białej na zdjęciu widać tzw. niebieską funkię.2. Żurawki, byliny tak jak funkie o małym zaangażowaniu pracy. Ślicznie wyglądają i ładnie kwitną. W tym roku dokupiłam na corocznym zlocie ogrodników kolejne kolory. Zobaczę jak się przyjmą i na jaki kolor zakwitną. Mam zasadzone teraz 8 różnych żurawek.3. Kwitnące
Takie też rosną w ogrodzie, czasem mają się lepiej, czasem gorzej. Teraz jest czas irysów.

poniżej czosnek ozdobny


3 komentarze:

  1. Wszystkie roślinki śliczne ale ten kwitnący czosnek zajefajny.Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Anno, a kto w tym małym przydomowym ogródku wszystkiego dogląda? :) Masz chętnych pomocników, czy raczej sama musisz dbać o grządki?

    OdpowiedzUsuń
  3. Gosia dbam o grządki raczej sama, do trawnika ( o który dba się chyba najgorzej) mam domowych pomocników. Trawnik jeżeli chce się mieć go bez chwastów i taki gęsty wymaga bardzo dużo pracy, szczególnie, że nie wszyscy sąsiedzi dbają o pozbywanie się mleczy i innych chwastów. Wszystko się przenosi.

    OdpowiedzUsuń