środa, 15 lipca 2009

Ogórkowa sałatka szwedzka do słoików

Ogórkowa sałatka szwedzkaJest to moja kolejna propozycja do przepisów tegorocznej spiżarni. Taką sałatkę robię od lat i cieszy się dużym powodzeniem. Co do przetworów to staram się robić je systemowo czyli te same, co drugi rok, w odpowiednio dużych porcjach ( czyli ogórków potrzebuję 2 skrzynki tj. ok 30 kg). Przepisy są na tyle świetne, że warzywa zachowują docelowy smak cały czas. Na zdjęciu przedstawiam słoik zrobiony w zeszłym roku.


Kupujemy średniej wielkości ogórki. Myjemy je w letniej wodzie np. szczoteczką do rąk. Tutaj mogą nam pomóc dzieci, dla nich to świetna zabawa. Gdy ogórki są umyte i wysuszone, szatkujemy je np. w robocie na tarce do grubszych plasterków ( razem ze skórką!).

Potrzebne nam będą jeszcze:
 • ziarna gorczycy
 • ząbki czosnku- pocięte na kawałki
 • korzeń chrzanu lub mogą być nawet liście- pocięte na słupki lub mniejsze części
 • koper- zielony i baldachimy- porwane na mniejsze części
Zalewa na 1 litr wody:
 • 30 dag cukru
 • 1 szkl. octu 10%
 • 1 kopiasta łyżka soli
Zalewę podałam specjalnie przeliczoną na 1 litr, bo wtedy łatwiej jest sprawdzić jaką ilość jednorazowo jesteśmy przyrządzić. Ja zazwyczaj od razu robię na 5 litrów i takimi porcjami brnę do końca.

Teraz ustawiamy naszą "taśmę produkcyjną"- dobrze umyte słoiki napełniamy plasterkami ogórków, przekładając je od czasu do czasu gorczycą, czosnkiem, chrzanem i koperkiem. Wlewamy zalewę i mocno zakręcamy pokrywki.

Pasteryzacja:

Słoiki włożyć do dużego garnka, zalać zimną wodą do 3/4 wysokości słoików i rozpocząć gotowanie. Od momentu zagotowania się wody zmniejszyć gaz, by słoiki nam "nie wariowały" i pogotować tak jeszcze 10 minut. Teraz operacja wymagająca uwagi, gdyż można się poparzyć. Ubieramy grube rękawice i gorące słoiki wyciągamy z garnka, stawiając je na np. ręcznikach na pokrywkach ( do góry nogami). Tak zostawiamy do całkowitego ostudzenia.

Cukinia w słodko-kwaśnej zalewieWedług wcześniej podanego przepisu na zalewę, można przygotować też cukinię. Warzywa najpierw obieramy ze skórki, przecinamy wzdłuż na pół, łyżką wyskrobujemy rynienkę z nasionami. Teraz tniemy na centymetrowe księżyce., którymi napełniamy słoiki. Następnie wlewamy zalewę i mocno dokręcamy nakrętkę. Pasteryzujemy.


Wspaniałych przetworów życzę.

3 komentarze:

 1. taką sałatkę po szwedzku to u mnie w domu się robi na każdą zimę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja robię sałatkę z ogórków na zimę nieco inaczej, ale w tym roku skorzystam może i z twoich przepisów. Wyglądają bardzo apetycznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. czy na pewno ma być 30 dag cukru
  to trochę dużo

  OdpowiedzUsuń